OSGB HİZMETİ

Anasayfa / OSGB HİZMETİ

Osgb Hizmeti Hakkında

6331 Sayılı iş sağlığı ve güvenliği kanunu tehlikeli ve çok tehlikeli işyerlerinde bir işçinin dahi çalıştığı tüm iş yerlerinde iş sağlığı ve güvenliği hizmetlerinin alınması zorunludur. Bu kanundan önce birçok iş yerlerinde kayıpların yaralanmaların ve aksaklıkların ardı arkası kesilmiyordu. Bu sebeple zorunlu hale gelen iş sağlığı ve güvenliği kanununu, firmalara uygulamakta "Ortak Sağlık Güvenlik Birimi (OSGB)" rol almıştır. OSGB'nin iş yerlerine sağladığı faydaların göz ardı edilmesi mümkün değildir.

OSGB Hizmetinin Amacı

Ortak Sağlık Güvenlik Biriminin amaçları başında işverenin ve çalışanların sağlığını ve güvenliğini korumak gelir. İş yerlerinde kazaya sebebiyet verecek eşya veya makineleri tespit ederek bunların zararlarını en aza indirecek çözüm yolları üretir. Yemekhanesi mevcut olan iş yerlerinde gıdaların denetlenmesini yapar. İş yerlerinin temizliğinin yeterli olup olmadığını tespit eder. Bunun gibi bazı sorunları tespit eder ve çözüm yolları üretir.


OSGB Hizmetinin Faydaları

OSGB'nin işverene sağladığı faydalar ve firmaya bulunduğu katkılar önemli boyuttadır. Bu katkıları bir liste haline getirecek olursak;

  • OSGB iş yerlerinde iş güvenliği uzmanı, işyeri hekimi, hemşire gibi meslek gruplarının ayrı ayrı çalışmasını engelleyerek firmaya tek bir noktadan güvenlik ve sağlık hizmetini verir.
  • İş yerlerinde meydana gelebilecek kazaların veya yaralanmaların sayısını sıfıra indirmek hedefiyle çalışarak firmanın imajının temiz kalmasını sağlar.
  • İş yerlerinde bulunan olumsuzlukları ve olası mümkün aksaklıkları tespit ederek çözüm yolları üretir. Bunları rapor haline getirerek işverene sunar. Böylece hem güvenlik ve sağlık önlemlerini almış olur, hem de işverenin firmada uğraşması gereken bu tür sorunlardan kurtarmış olur. İşverenin bu tür sorunlarla uğraşmasından kurtararak dolaylı yoldan zamandan tasarruf etmesini sağlar.
  • İşverenin aile, çalışma ve sosyal hizmetler bakanlığı tarafından yürürlüğe koyulan yeni yasaları ve kuralları sürekli takip etmek zorunda kalmasından kurtarır. OSGB tarafından bu gelişmeler takip edilir. Yeni gelişmelerden işverene haberdar edilir.
  • Firmayı inceleyerek iş yerinde güvenliği sağlayan araçların eksikliği giderilir.
  • İş yerinde yeni çalışmaya başlayan kişilerin sağlık kontrolleri yapılarak hem diğer çalışanların sağlığı korunur hem de herhangi bir rahatsızlık gibi durumlar önceden tespit edilir. Bu şekilde ilerde oluşabilecek aksaklıkların önlemi alınır.

Liste bu şekilde devam eder. Sadece 6 maddeye bakarak bile OSGB'nin firma ve çalışanlar için ne denli önemli bir hizmet olduğunu görürüz. Ancak iş sadece OSGB'nin hizmetleriyle kalmaz. İşveren ve çalışanlar, iş güvenliği ve sağlığı konusunda bilinçlendirilerek önemli adım atmış olunur.